В центрі Тернополя встановлять бронзовий макет довоєнного міста. Відео

vlcsnap-2015-11-27-13h21m54s268Тернопіль в бронзі. Такий об’єкт, за попередніми підрахунками його розробників, з’явиться в центрі міста вже навесні. Зараз творча група працює над макетом, пропрацьовує найменші деталі, прискіпливо ставиться  і до зелених насаджень.

Схожі макети існують у багатьох європейських містах, здебільшого тих, які зазнали руйнувань під час воєн. Значна частина Тернополя теж була знищена під час Другої світової. Споруди, які залишились, зазнали масштабної відбудови і змінили свій вигляд. Тож творча група, що працює над макетом, вирішила передати, як виглядала центральна частина міста у період перед першою світовою війною та до 1939 року.

– Крайніми точками буде костел єзуїтів на вулиці Опільського, залізничний вокзал, філармонія сучасна будівля – колишнє міщанське братство, потім сходимо південніше до вулиці Паращука, де була стара синагога, до Надставної церкви, замку, і замикаємось на вулиці Крушельницької, – розповідає краєзнавець Тарас Циклиняк.

Матеріали використовують різні – картон, папір, пінопласт, пластилін. Особливо уважно та детально пропрацьовують об’єкти – домінанти, аби зробити їх впізнаваними, повідомляє tv4.te.ua.

– Це один із елементів – собор домініканів. В нас буде декілька таких домінуючих тут споруд і в тому числі споруди, які вже не існують. Це приміщення залізнодорожного вокзалу, це костел єзуїтів, це будинок магістрату. Ось він, по-моєму, де була ратуша. Це синагога, – показує  громадський активіст Вадим Перець.

Найвищим буде парафіяльний костел, який був на місці сучасного ЦУМу. Для деяких будинків зроблять впізнавані фасади. За основу макету слугує план міста 1937 року. Роботу активісти ведуть ретельну – на моделі буквальні межі будинків і вулиць. Також використані аерозйомки 1918 року.

– Я вже 5 років живу історією Тернополя, зібрав доволі багато матеріалів і знову ж таки якось так вищі сили розпоряджаються, що це все пригодилося. Я дуже тішуся, що можу бути корисний воєму місту. Все це вкладаю в макет. Це сотні, кілька тисяч фотографій довоєнних. це спогади старожилів, це картосхеми, це сучасних маса фотографій, – говорить Тарас Циклиняк.

Борис Солонін працює над макетом вже понад 2 місяці. Каже, робота кропітка, монотонна та уважна.

 

– Розмір береться з основи з карти, потім ми беремо з аерофотозйомки різних років, які довоєнні, і намагаємось зрозуміти, який є обрис даху, які є співставлення якихось елементів на даху, які є фасади, де можна зобачити. На жаль, не всі аерофотозйомки не всі досконалі, бо не зі всіх сторін вони є, але навіть то, що є, це є велика для нас допомога в тій роботі, – каже архітектор Борис Солонін.

– Ми фантазуємо, хочемо показати буквально. Якщо були сквери, якщо була зелень, то ми імітуємо, що там все-таки зелень була. Там де були пам’ятники, якщо не буквально, бо ви розмієте, що в такому масштабі відобразити годинник не є реально, – додає Тарас Циклиняк.

Зараз макет на фінальному етапі. Потім із нього віділлють форму і переведуть його в бронзу.

– Навесну цей макет буде поставлений десь в центральній частині міста і гості міста, старожили, діти зможуть побачити, який був Тернопіль між 1 і 2 світовою війною. І не просто побачити, а навіть доторкнутись до нього, відчути дух міста, – говорить Вадим Перець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

infoprostir@gmail.com