Проблеми заборгованої заробітної плати у м. Тернополі
Як повідомили в управлінні праці та соціальної політики, станом на 01.11.2010р. заборговано заробітну плату на 22 економічно – активних підприємствах міста загальною сумою 3965,1 тис.грн., що на 646,9 тис.грн. менше, ніж у минулому місяці.
На 2 підприємствах-банкрутах, загальна сума боргу з виплати заробітної плати як і у минулому місяці склала 91,1 тис.грн.
На шести неактивних підприємствах Тернополя заборговано виплату заробітної плати загальною сумою 311,4тис.грн. (ситуація є незмінною з 2009р.).
За оперативними даними, станом на 18.11.2010р. загальна сума заборгованості 20 економічно-активних підприємств зменшилась до 3486,4тис.грн.
Найбільшими боржниками із виплати заробітної плати є такі підприємства:
* ВАТ „Тернопільське ШБУ №24” – 1165,6 тис.грн.
* ПП. «Тернопільська фірма «Будівельник» – 695,4 тис.грн.
* ПМП „Вік” – 346,7 тис.грн.
* Тернопільська ДЕД ДП “Тернопільський облавтодор” – 317,9 тис.грн
* ДП «Тернопільоблавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» – 169,8тис.грн.
* ВАТ «Тернопільоблрибокомбінат» – 140,0тис.грн.
* ТзОВ „СПМК 6”-138,5тис.грн.
Упродовж 2010 року проведено 6 засідань міської комісії щодо забезпечення погашення заборгованості з виплати заробітної плати, своєчасної сплати податків, внесення обов’язкових платежів та вивчення причин збиткової діяльності суб’єктів господарювання, де заслухано звіти 45 керівників найбільших підприємств-боржників, прийнято відповідні рішення, зобов’язано розробити графіки погашення боргів та інформувати щотижнево про виконання.
За результатами розгляду на комісії, погасили борги такі підприємства: ТОВ «Тернопільхлібпром», „Тернопільський машинобудівний завод», ВАТ «Тернобуддеталь», КП «Тернопільелектротранс», Тернопільське казенне протезно-ортопедичне підприємство», ТзОВ «Нафтабудсервіс», ТОВ «Тернопільський комбайновий завод», ТзОВ «Комфорт-сервіс-Т», ТзОВ «АСКО», ТзОВ «Термобудплюс», ТОВ «Рута-фарм», ТОВ «Ровекс», ПП «Продекспорт», ПП «Ровекс-транс», «Тернопільсепробуд», ТДВ «Таксопарк», ПП «Будівельна компанія «Мегабуд-Т», ТОВ «Тотус-трейд», ВАТ «Сервіс Терн опілля, ВАТ «Тернопільський авторемонтний завод», Державне підприємство «Універсал-авіа», КП «Тернопільводоканал», ВАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон», Державно-кооперативний проектно-вишукувальний інститут «Тернопільагропроект» та інші.
Значно скоротило борг із виплати заробітної плати Управління капітального будівництва Тернопільської ОДА (з 178,2 тис.грн станом на 01.10.2010р., до 935,5 тис.грн. станом на 21.10.2010р.).
За рішенням комісії підготовлено подання в прокуратуру міста по підприємствах, які тривалий час не погашали заборгованості з виплати заробітної плати та обов’язкових платежів: ТзОВ „СПМК6”, ТзОВ СПМК №1, ВАТ „Тернопільський авторемонтний завод”, Тернопільське державне авіаційне підприємство „Універсал-авіа”, ВАТ «Тернопільське ШБУ №24», ПП «Тернопільська фірма «Будівельник», ПМП «ВІК», ТОВ «Тернопільхлібпром», ПП «Забара», ДП «Євростиль», ДП Завод товарів народного споживання ВАТ «ТеКЗ», ВАТ «Тернопільський облрибокомбінат».
До усіх підприємств–боржників, які вперше допустили заборгованість із виплати заробітної плати, надсилають листи з попередженням про порушення норм трудового законодавства, що стосуються оплати праці, та з вимогою до керівників про вжиття всіх можливих заходів для термінового погашення заборгованості.
Спочатку 2010 року працівники управління провели 58 перевірок на підприємствах міста з питань дотримання норм трудового законодавства по оплаті праці, 30 копій довідок з виявленими порушеннями направлено в Територіальну державну інспекцію праці для реагування.
Враховуючи численні звернення громадян міста щодо несвоєчасної виплати заробітної плати, повторно наголошуємо всім працівникам та роботодавцям міста на необхідності регулювання трудових відносин шляхом укладання трудових договорів, в яких були б передбачені домовленості з усіх питань праці, в тому числі, і щодо оплати. Договір в обов’язковому порядку повинен бути зареєстрований в службі зайнятості та один його примірник з реєстраційним штампом має знаходитись на руках у працівника.
Керівникам та головним бухгалтерам підприємств нагадуємо, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати» від 23.09.2010р.№2559-V1 обмежено термін виплати заробітної плати не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, тобто виплата заробітної плати за першу половину місяця повинна здійснюватись в термін не пізніше 23 числа, за другу половину місяця – не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Розмір заробітної плати за першу половину місяця повинен бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки(посадового окладу) працівника.
До колективних договорів підприємств, в яких терміни та розміри заробітної плати не відповідають сьогодні діючим законодавчим нормам, необхідно в терміновому порядку внести зміни та доповнення з наступною реєстрацією їх в органах місцевого самоврядування у законодавчо визначеному порядку.