У Бучачі відзначили 300-річчя Василіянського монастиря

Із літургіями, освяченням пам’ятної таблиці, міжнародною науковою конференцією, виставкою та концертом святкували 8-9 грудня, ювілей Бучацького монастиря Чесного Хреста Господнього Чину святого Василія Великого. Трьохсотий ювілей духовного, освітнього і культурного центру на горі Федір у містечку на Тернопільщині зібрав повен храм віруючих, науковців і гостей з усієї України, а також Польщі та Аргентини.

“Монах — то молільник за весь світ… Коли слабне молитва — тоді світ гине,” — говорив 8 грудня у своїй проповіді про високе покликання до чернецтва митрополит Тернопільський і Зборівський УГКЦ Василь (Семенюк).

В архиєрейській Літургії митрополитові співслужив єпарх Бучацький Дмитро (Григорак) — вихованець василіянського чину. Одразу після Богослужіння з нагоди ювілею зліва від головного входу у монастирську церкву освятили пам’ятну таблицю. Також для філателістів відбулося погашення ювілейного конверта.
Показово, що під час святкувань мова часто заходила про колегіум імені святого Йосафата, що діє при василіянській обителі у Бучачі. Місцеві державні керівники незалежно один від одного високо оцінили його роботу, а духовенство — ще й місію.

“Наш колегіум є вінцем 300-літньої історії Бучацького монастиря. Але це ще не все — будуть нові виклики і я впевнений, що майбутні отці-василіяни дадуть на них гідну відповідь”, — промовляв владика Дмитро (Григорак).

Завдання колегіуму, як кажуть протоігумен провінції Найсвятішого Спасителя ЧСВВ в Україні о. Пантелеймон Саламаха та багатолітній ігумен Бучацького монастиря о. Іван Майкович, — виховувати з юнаків добрих сім’янинів, світочів Богові й Україні, людей, які будуть працювати у парламентах нашої країни.

“Від кожного з нас залежить змінити той стан, в якому перебуває Україна. Ті люди, які нині при владі, теж ходили до школи, були учнями, може не дуже успішними. Тепер вони керують нами. То чому наші учні не можуть бути тими самими міністрами! Вони були б навіть кращими…”, — зазначає о. І. Майкович.

Зрештою, учні колегіуму, яких понад сотня, також брали активну участь у святкуваннях. Багато їх охоче слухали доповіді під час однієї із головних святкових подій у Бучачі — науково-практичної конференції “Чин святого Василія Великого у контексті історико-релігійних процесів в Україні: до 300-ліття заснування Бучацького василіянського монастиря”.

Конференція відбувалася уже у приміщенні місцевої райдержадміністрації. Серед присутніх доповідачів — самі василіяни з України і Польщі; дослідники із Тернопільського національного техуніверситету; історичного факультету Тернопільського національного педуніверситету; Тернопільської обласної організації Української Асоціації релігієзнавців, Тернопільського обласного осередку НТШ; музею-заповідника “Золочівський замок” — відділу Львівської національної галереї мистецтв. А серед обговорених тем — не тільки історія Бучацького монастиря, а й інших обителей ЧСВВ, біографістика, історіографія та філософські виміри релігієзнавства. До слова, збірник матеріалів конференції “Бучацький монастир отців василіян” вийшов друком у видавництві “Місіонер”. У виданні вміщені 20 різнобічних розвідок.

Конференція завершила роботу 8 грудня. Натомість 9 грудня відбулися святкові Літургії, а опісля — концерт у районному будинку культури.

infoprostir@gmail.com