Сонцезахисні окуляри захистять тернополян від алергії
Хтось від щирого серця радіє літньому теплу, а для когось починається сезон страждань. Теплий вітерець розносить усюди пил і квітковий пилок, що є наслідком алергічних реакцій. Саме ці теплі «радощі» стають причиною нежиті, свербіння очей, сльозотечі та інших неприємних моментів. Усе це найпоширеніші симптоми весняно-літньої алергії.
«Тепла» лихоманка
На сьогоднішній день алергія досить поширене явище. Більше 20% населення планети страждають на це захворювання. Викликати алергічну реакцію може що завгодно: те, що нас оточує, те, що ми їмо, те, чим ми дихаємо. Організм алергіка у відповідь на такі подразники виробляє гістамін. Саме гістамін і є причиною всіх алергічних проявів.
Але якщо тим людям, чий організм чутливий до пилу, досить утримувати свою квартиру в чистоті, то весняним і літнім алергікам куди складніше. Поки всі радіють теплим промінням сонця і вільний час проводять на вулиці, літньо-чутливі сидять вдома, обклавшись носовими хустками і закривши усі вікна.
По-науковому така алергія називається поліноз, і лише той, кого вона не обійшла стороною, може зрозуміти, наскільки прикре таке захворювання. Головними симптомами полінозу є чхання, нежить, кашель, почервоніння очей і постійна сльозоточивість. І це далеко не всі неприємності, які обіцяє ця весняна недуга.
То що ж таке поліноз? Назва цієї алергії походить від латинського слова «поллін», що в перекладі означає «пилок». І справді, алергію провокує пилок, який у квітні-травні з’являється у багатьох дерев: берези, вільхи, ліщини, дуба, клена, ясена і деяких чагарників.
У більшості випадків така алергія не закінчується після цвітіння цих дерев. Дуже часто вона також переходить в харчову алергію, тому страждання алергіків тривають і влітку. Наприклад, люди, які страждають алергією на пилок берези, зазвичай не їдять абрикоси, персики, червоні яблука і сиру моркву. Ті, хто в прямому сенсі чхає на пилок ліщини, зазвичай, страждають алергією на фундук і інші горіхи.
Пилок рослин викликає в організмі алергіка імунну реакцію. Причому така реакція може виникнути у будь-якої людини. І не варто дивуватися і запитувати «чому?», навіть якщо раніше алергії у вас ніколи не було. Це захворювання до цих пір до кінця не вивчене. Алергія може, як раптово виникнути, так і раптово піти. Проте, як і будь-яка інша алергія, вона не лікується.
Отже, якщо присутні такі симптоми, як нежить, сльозоточивість, нічний безпричинний кашель, якого вдень вже немає, якщо нежить триває більше тижня, – варто звернутися до лікаря. Проте є немало людей, які намагаються справитися з алергією самостійно, або тих, хто зовсім ніяк не реагує на неї. Мотивується це частіше тим, що пройде весна-літо пройде і алергія. Чим небезпечна така думка? Річ у тому, що алергія – це повільний вбивця. Адже, згідно із дослідженнями німецьких фахівців, у кожного третього пацієнта, що не лікувався, починає розвиватися бронхіальна астма.
Ще одна важлива мотивація необхідності звернення до лікаря – з’ясувати чи алергія це насправді. Річ у тому, що причина нездужань, які людина приймає за алергію, – псевдоалергія. Вона може бути викликана при вживанні в їжу продуктів, багатих гістаміном (наприклад, ковбаси, деякі види сирів). Якщо вдасться з’ясувати причину алергічних реакцій організму, то і боротися з ними можна правильним шляхом.
Щоб з’ясувати, що стало причиною алергії, в клініках проводяться спеціальні дослідження: досліджуються шкірні проби на наявність специфічних антитіл, проводяться провокаційні тести. Сучасна медицина так само пропонує пройти повне алергологічне і імунологічне обстеження.
У полінозі «по–українськи» можна виділити кілька сезонів:
1. Квітень–травень, коли «пилять» переважно дерева. Найнебезпечнішою є береза.
2. Червень–липень, коли квітнуть лугові трави, особливо злаки.
3. Серпень–вересень, коли цвітуть бур’яни, полин і знаменита амброзія.
То як полегшити собі літо?
Існує ряд спеціальних препаратів, які пропонують фармацевти, але алергікам все-таки варто звернути увагу і на заходи запобігання, які допоможуть уникнути критичних піків полінозу.
* У період алергії краще не виходити з дому до 11 години ранку. Зрозуміло, для людей працюючих це складно, але самопочуття багатьох алергіків погіршується настільки, що доводиться брати лікарняний.
* Доведеться відмовитися від усіх пікніків і заміських поїздок, щоб уникнути контакту з багатьма квітучими рослинами.
* Виходячи на вулицю, одягайте сонцезахисні окуляри. Яскраве сонце може дратувати ваші очі і викликати сльозоточивість.
* Якщо вирішите відкривати в будинку вікна, краще завісити їх дрібною сіткою.
* Прийшовши додому, промивайте ніс і очі водою, щоб змити залишки пилка зі шкіри та дихальних шляхів.
* Регулярне вологе прибирання у будинку також допоможе запобігти загостренню весняної алергії.
* Одяг вбирає в себе пилок, тому прати його потрібно частіше, особливо після тривалого перебування на свіжому повітрі.
* Не зловживайте протиалергійними засобами. З часом організм звикає до лікарських препаратів, і вони перестають діяти.
Алергікові на замітку
Бережись йому подібних!
За даними американської клініки Майо, якщо у вас алергія на:
пилок берези, ви можете мати алергію і на яблука, моркву, селеру, фундук, персики, груші;
польові квіти – банани, дині, помідори;
злаки – продукти із злаків, щавель;
трави – ківі, помідори;
полин – яблука, моркву, селеру, арахіс, мед, насіння соняшника та деякі спеції: тмин, петрушку, коріандр, насіння анісу та кропу.
Ваше харчування має бути гіпоалергенним
Не будити ворога, тобто обмежити (не виключити, а саме обмежити, враховуючи реакцію свого організму) вживання продуктів, які можуть викликати алергічні реакції, наприклад, у яких міститься речовина гістамін – один із винуватців «бурі» в організмі:
- сир із пліснявою
- лосось
- соя
- арахіс
- домашня м’ясна консервація
- консервована черешня
- суниці та полуниці
- малина
- шоколад
- какао
- мед
- яйця (до 2-х разів на тиждень).