Тернополяни платитимуть податок за кожну куплену флешку
Кожен, хто купує флешку, МР3-плеєр чи будь-яку іншу техніку, на яку можна записати чи відтворити інформацію, платитиме податок. Цю новину активно обговорюють уже впродовж двох тижнів як пересічні користувачі, так і продавці техніки. Мовляв, з новим податком уся ця аудіо- , відеоапаратура, карти пам’яті подорожчають.
Та, виявляється, жодного нового податку вводити не збираються – ми платимо цей збір уже … десять років! Виявляється, купивши МР3-плеєр чи магнітофон, ми платимо авторам музики. Але ні покупці, ні власники цих прав про це не в курсі.
А постанова, яку виставила на обговорення Державна служба інтелектуальної власності України, – це лише зміни до Постанови Кабміну «Про розмір відрахувань виробниками та імпортерами обладнання і матеріальних носіїв, із застосуванням яких у домашніх умовах можна здійснити відтворення творів і виконань, зафіксованих у фонограмах і (або) відеограмах», яка діє від 2003 року!
Як з’ясував «Високий замок», виробники та імпортери техніки, на яку можна записати та відтворити звук чи зображення, платять чималий збір на користь правовласників – 3-5% від вартості обладнання. Зрозуміло, платять не зі своєї кишені – усе це закладають в ціну.
Так, у вартості магнітофонів та іншої звукозаписувальної апаратури, апаратури для відеозапису, відеокамер зі стоп-кадром, радіо- та телеприймачів, у яких є пристрої для запису звуку чи зображення – 3% цього збору. А у вартості аудіо-, відеокасет та дисків – аж 5%.
У постанові, яку хочуть запровадити, ставки збору, навпаки, пропонують зменшити до 0,25-1,5%. Однак перелік апаратури, з виробників та імпортерів якої стягуватимуть цей збір, осучаснили. Тепер туди входитимуть МР3-плеєри, карти пам’яті, флеш-карти, жорсткі диски комп’ютерів, пристрої для зчитування (запису) СD-DVD тощо. Всього 38 позицій – і практично до кожної інша ставка податку. Не сплачується збір з професійної техніки, не призначеної для домашнього використання.
Проте турбує у цій ситуації інше – яким чином розподіляються зібрані кошти (а суми, очевидно, чималенькі) між власниками авторських прав. Та й чому хтось має платити податок за флешку, якщо зберігатиме там свої фото, а не музику чи фільми. Але і це ще не все. Виявляється, власники авторських прав також не в курсі, що можуть отримувати цей збір. Дивина, правда ж…
Цікаво, куди ж тоді діваються ці гроші? І які податки ще платять тернополяни, не здогадуючись про це?