Через недбалість виконавців боржники уникають фінансових стягнень

Прокуратурою області проведено перевірку додержання органами державної виконавчої служби області вимог законодавства при виконанні судових рішень, постановлених за позовами прокурорів, про стягнення коштів до бюджету та державних цільових фондів.

Перевірка засвідчила, що посадовими особами органів державної виконавчої служби області допускаються непоодинокі порушення вимог законів при виконанні судових рішень зазначеної категорії.

Статтею 5 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що державний виконавець зобов‘язаний вживати заходів примусового виконання рішень неупереджено і своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії. Відповідно до ст.25 цього Закону , державний виконавець зобов‘язаний провести виконавчі дії по виконанню рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а по виконанню рішень немайнового характеру – у двохмісячний строк.

“У Першому відділі ДВС Тернопільського міського управління юстиції  з порушенням встановленого законом шестимісячного строку для виконання судового рішення, перебуває  виконавче провадження, відкрите ще 22 червня 2009 року про стягнення в користь Пенсійного фонду України коштів в сумі 34 850 гривень з одного із   товариств з обмеженою відповідальністю, — розповів Сергій Левченко, старший помічник прокурора області. —
Державні виконавці допускають факти прийняття неправомірних рішень у виконавчих провадженнях”.

Так,  прокурором Заліщицького району з’ясовано, що головним державним виконавцем відділу ДВС Заліщицького районного управління юстиції, 27 грудня 2010 року винесено постанову про повернення стягувачу – Управлінню Пенсійного фонду України в районі виконавчого документу за судовим рішенням про стягнення з ТзОВ «О.» коштів в сумі 96 188 гривень у зв‘язку з відсутністю у боржника майна, на яке можливо звернути стягнення.

Перевіркою встановлено, що зазначене рішення, всупереч вимогам ст.5,40 Закону України «Про виконавче провадження», прийняте без вжиття усіх можливих заходів для встановлення у боржника майна, на яке може бути звернене стягнення, та без наявності у матеріалах виконавчого провадження даних про відсутність результатів   розшуку такого майна.

Цим же державним виконавцем у грудні 2010 року прийнято ще кілька і незаконних  рішень про повернення виконавчих документів стягувачу Незаконні постанови державного виконавця прокурором Заліщицького району опротестовані.

Порушення у діяльності ДВС виявлені прокурорами також у Борщівському, ,Козівському, Кременецькому  районах.

Тяганина при з‘ясуванні майнового стану боржників та при зверненні стягнення на їх майно та кошти, створює умови для умисного невиконання ними судових рішень, в тому числі шляхом перереєстрації майна на інших фізичних та юридичних осіб.

За наслідками перевірки начальнику Головного управління юстиції у Тернопільській області внесено подання, з вимогою усунути виявлені порушення та вирішити питання про  притягнення до відповідальності державних виконавців за неналежне виконання ними службових обов‘язків.

infoprostir@gmail.com