Інформує прокуратура області
Учасники засідання колегії прокуратури області підбили підсумки роботи за 1 півріччя 2010 року та окреслили завдання на наступний період. Якщо одним реченням спробувати описати атмосферу, що панувала в залі засідань того дня , то вона буде наступною : «зроблено чимало, проте не слід заспокоюватись на досягнутому, а працювати з подвійною силою во ім‘я Закону, держави , кожного громадянина!»
Виступ прокурора області Івана Мельничука відзначався гостротою та справедливою критикою у бік тих працівників , хто не мобілізував всіх потенційних можливостей у боротьбі з корупцією, у забезпеченні законності та правопорядку в регіоні. Адже дехто з прокурорів виявився не готовим працювати в тих напружених умовах, які склалися останнім часом, на належному рівні організувати роботу очолюваних колективів і забезпечити дійсно якісний результат. Зокрема, негативної оцінки заслужили колишні керівники прокуратур Монастириського та Козівського районів, яких вже замінили ті, хто краще справиться з поставленими завданнями.
«Для усіх нас відчутними стали зміни в підходах до організації роботи органів прокуратури, які започатковані Генеральною прокуратурою з огляду на пріоритети, розставлені сьогодні керівництвом держави — зазначив прокурор області у вступному слові. – «Основну лінію державної політики, а відповідно і наглядової роботи прокуратури, як гаранта дотримання законності, визначив Президент своїми першими указами, зокрема, “Про невідкладні заходи з подолання бідності”, а також озвучив у виступі на засіданні координаційної наради керівників правоохоронних органів 12 березня цього року.
У першу чергу, це соціальний захист незахищених верств населення, виплата зарплат, пенсій і державних допомог, це – питання наповнення бюджету, оподаткування, заборгованості за банківськими кредитами, законності використання земельних ресурсів і надр, управління державним майном. «
Нагляд за дотриманням законодавства про оплату праці був і залишається одним із головних напрямів роботи органів прокуратури області. Бо недопустима ситуація, коли людина стає прохачем у роботодавця, вчасно не отримуючи чесно зароблені кошти. Це крок до бідності, до жебрацтва, з яким оголошено рішучу боротьбу керівництвом нашої держави. На захист прав громадян у сфері оплати праці з початку року порушено 62 кримінальні справи, 48- скеровані до суду. За втручання прокурорів громадянам виплачено майже 12 млн. грн. заборгованої зарплатні, відповідальність понесли більше 250 винних посадових осіб. На превеликий жаль, боргують зарплатню підприємства державного і комунального сектору економіки, прибутковість виробництва на яких не викликає сумніву . Мова йде, зокрема, про ДП «Бучацький мальтозний завод», де працівникам заборговано понад півмільйона гривень. Прокурором району порушено кримінальну справу відносно керівника заводу, який на даний час переховується від правоохоронних органів.
Прокурором міста Тернополя порушено кримінальну справу за фактом умисної невиплати зарплати директором ТзОВ «Халдей Україна» який упродовж березня-травня поточного року безпідставно, при отриманні у вказаний період виручки в сумі понад 1 млн. гривень, умисно не проводив своєчасну виплату заробітної плати працівникам, заборгувавши їм понад 70 тисяч гривень.
Таке вкрай негативне явище як виплата заробітку «у конверті» свідчить про нехтування елементарними гарантіями та правами громадян, намагання ухилитися від податків та обов‘язкових внесків до Пенсійного фонду України, фінансове становище якого є вкрай незадовільним. Порушуються права працівника на пенсійне забезпечення. Несплата внесків до Фонду загальнообов‘язкового соціального страхування з тимчасової втрати працездатності позбавляє працівника права на лікарняний . Винні як наймодавці, так і самі працівники, які погоджуються на такі кабальні умови праці. Прокурором міста Тернополя порушено справу стосовно приватного підприємця, яка упродовж минулого і поточного років у власному магазині без укладення трудових угод та не нараховуючи внесків до фондів соціального страхування використовувала працю 4 продавців. А прокурор Борщівського району порушив кримінальну справу відносно підприємця, яка незаконно використовувала працю бармена і кухаря у власному барі. Лише у липні поточного року органами прокуратури області порушено 8 кримінальних справ у сфері оплати праці . Серед порушників трудового законодавства службові особи ВАТ «Тернопільське ШБУ №24», в.о. голови правління ВАТ «Збаразька Агропромтехніка», начальник будівельної дільниці ТОВ «Тернопільбуд», директор Підволочиського КП «Ринок» та приватні підприємці області.
Також, наглядові зусилля прокуратури Тернопільської області зосереджені на усунення порушень у бюджетній системі. До суду скеровано 44 кримінальних справи у цій сфері, ініційовано відповідальність більше 200 посадових осіб, кожної десятої – в органах контролю, повернуто 1,5 млн. грн.
На жаль, системного характеру набули порушення при оплаті з бюджету вартості будівельно-ремонтних робіт на підставі фіктивних актів. З цих підстав прокуратурою порушено більше 30 кримінальних справ, про це інформовано голову ОДА, а начальника Головного управління капітального будівництва звільнено з посади.
Вихід країни з економічної кризи неможливий без відновлення довіри до банківського сектору, а довіра повернеться з погашенням боргів за кредитами. В умовах зростання простроченої заборгованості за наданими кредитами, прокуратурою області посилено нагляд на додержанням законодавства про банки і банківську діяльність. Загалом за результатами перевірок з цих питань порушено 32 кримінальних справи, 28 з яких направлено на розгляд суду, за прокурорського реагування відшкодовано 1,5 млн. грн.
Виявлено факти кримінально-караних порушень у діях службових осіб банківських установ – розслідувано кримінальну справу стосовно службових осіб Тернопільської філії одного з банків, які сприяючи позичальникам ініціювали зняття обтяжень з майна боржників і відповідно унеможливили повернення кредитів на суму 90 тис. грн.
Окрім цього, встановлено численні порушення позичальниками банківських установ, насамперед отримання кредитів на підстав недостовірних документів про майновий стан.
Безперечним пріоритетом для нашої області є дотримання законів у сфері земельних правовідносин. Люди скаржаться на махінації із землею з боку місцевих чиновників. І небезпідставно. Прокурором Зборівського району у липні цього року порушено кримінальну за фактом підроблення службовими особами МП «Подолянка» договорів оренди земельних паїв. Службові особи вказаного підприємства 20 березня та 20 травня 2010 року підробили підписи на 16 договорах підписи померлих власників земельних часток і подали ці договори для реєстрації в Управління Держкомзему для приховування факту самовільного використання земель.
Прокурором Бучацького району порушено кримінальну справу стосовно начальника управління Держкомзему в районі за ст.368 КК України. Чиновник отримав 1500 гривень хабара від жителя Заліщицького району за видачу трьох довідок про відсутність обмежень прав та земельних сервітутів на земельну ділянку .
За 6 минулих місяців прокурорами опротестовано більше 270 незаконних актів у земельній сфері , ініційовано відповідальність 70 службових осіб, у т.ч. кожної третьої – в органах контролю.
Не можна оминути увагою роботу щодо протидії корупції, хоча вона є ще недостатньою. Суттєво посилено нагляд за додержанням антикорупційного законодавства практично усіма правоохоронними органами, передусім серед посадовців вищих рангів, адже жодної такої справи не закрито судом. Лише прокурорами складено і скеровано до суду 62 адміністративні протоколи про вчинення корупційних діянь . Істотно підвищилась ефективність розслідування кримінальних справ про злочини з ознаками корупційних діянь, про хабарництво. Кожен четвертий притягнутий до відповідальності за корупційні злочини – працівник правоохоронних органів, кожен другий – посадовець органів місцевого самоврядування.
Реалізовані заходи координаційного характеру сприяли позитивній динаміці стану злочинності, зменшенню кількості умисних вбивств, зґвалтувань, тяжких тілесних ушкоджень, ДТП. Суттєво скоротилося число розбійних нападів і пограбувань, незаконного заволодіння транспортними засобами. Менше злочинів вчинено у стані сп’яніння, на вулицях, у громадських місцях. Не відбулося росту злочинності серед неповнолітніх.
В області розкрито усі розбійні напади, тяжкі тілесні ушкодження зі смертельними наслідками, а також 2 вбивства минулих років. Викрито 3 організовані злочинні групи, учасників 1 з них уже засуджено.
Також слід відзначити про відновлення конструктивної співпраці із Управлінням служби безпеки в області та Управлінням внутрішніх справ, які значно активізували свою роботу, що дало нам можливість цілеспрямовано, ефективно працювати разом , порушувати кримінальні справи за якісними матеріалами оперативних служб .
«Підводячи підсумки нашої з вами роботи, – зазначив прокурор області Іван Мельничук – Ми повинні змінити кут зору і оцінити по-новому ці результати. Цитуючи слова Президента на координаційній нараді від 12 березня 2010 року : « Потрібно докласти всіх зусиль, щоб через кілька років про Україну говорили вже, як про сучасну державу, в якій керує право, приборкана корупція , захищаються права громадян , створені належні умови для розвитку економіки» . І Ми вживатимемо усіх можливих і необхідних заходів задля подальшого зміцнення законності та правопорядку у регіоні для виконання тих завдань, які ставить перед нами Генеральна прокуратура та Президент нашої держави».
Прес-служба прокуратури області