Владика Павло із Тернопілля взяв участь у Всеукраїнській прощі на Козацькі Могили
17 червня 2012 р. за участю Святійшого Патріарха Філарета та архиєреїв УПЦ КП відбулася Всеукраїнська Проща на Козацькі Могили до Свято-Георгіївського чоловічого монастиря на Козацьких Могилах (с. Пляшева, Радивилівського р-н, Рівненської обл.). Про це повідомляє прес-служба Тернопільсько-Теребовлянської Єпархії УПЦ КП.
Великим проявом свобідної волі українців стало відзначення 340-ї річниці битви під Берестечком у червні 1991 р., коли вклонитися пам’яті козаків прибув Святійший Патріарх Київський Мстислав (Скрипник). Більше півмільйона прочан побувало у ті дні на Козацьких Могилах!
Як міцна та неприступна фортеця стоїть свята обитель на острові Журавлиха в с. Пляшева на Рівненщині. Але зовсім не фортифікаційне значення монастиря приваблює своєю історією. У 1914 р. тут було облаштовано та уквітчано найбільшу в Україні могилу козаків та селян, що загинули під час Берестецької битви 1651 р. Так було покладено початок створенню національного духовно-меморіального комплексу “Козацькі Могили”.
За кількістю війська, битва під Берестечком була однією з найбільших в європейській історії: загальна кількість учасників перевищувала 300 тисяч чоловік! У битві брали участь козацьке військо Богдана Хмельницького (підтримане повстанцями-селянами) і польське військо короля Яна ІІ Казимира. Через зрадництво союзників-татар, сам гетьман опинився в полоні, а його військо – в оточенні поляків. Трагічна для козаків доля битви була неминучою, але наказний гетьман Іван Богун вивів козаків з оточення і врятував 100-тисячне військо. Ціна за цей порятунок була велика – близько 10 тисяч козаків загинуло під Берестечком…
У битві під Берестечком козаки та селяни виявили виняткову мужність, відвагу, самопожертву та стійкість. Тисячі загиблих – це жертва України за волю, за незалежність, за православну віру, – за все, чого так прагнув український народ протягом своєї, часто трагічної, історії. Серед тих, хто мученицькі загинув від польської шляхти були й відомі історичні особи – Коринфський митрополит Іоасаф та ієродиякон Павло – греки за походженням (їхні останки теж спочивають у козацькій усипальниці).
Звичайно, що українці не забували тих жертв, які приносилися славними синами України: на місцях боїв насипалися земляні кургани, встановлялися кам’яні хрести, які нагадували про героїчні подвиги.
На протязі віків поле Берестецької битви, о. Журавлиха – де православний люд під хрестом складав знайдені козацькі черепи та кості – притягували до себе нащадків славних козаків. Це місце стали називати Козацькими Могилами…
Чернеча молитва над козацькими кістками відновилася у липні 2002 р. з відродженням Свято-Георгіївської обителі. Благословив відкриття монастиря Високопреосвященнійший митрополит Рівненський і Острозький Даниїл (+2005). Намісником обителі став архимандрит Олексій (Мензатюк), випускник Київської духовної академії, кандидат богослов’я. Архимандрит Олексій прийняв чернечий постриг у Києво-Михайлівському Золотоверхому монастирі, де теж започаткував відродження чернецтва.
Вшанування пам’яті полеглих козаків останніми роками відзначається на найвищому церковно-державному рівні, як це й було задумано ініціаторами створення меморіального комплексу. Одне з намасовіших православних богослужінь в Україні традиційно очолює Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, якому співслужать архиєреї та десятки священиків. У ці дні монастир відвідують десятки тисяч прочан.
Братія відродженого монастиря поступово відбудовує святу обитель, веде власне господарство, займається місіонерською діяльністю, викладає „Закон Божий” у місцевій середній школі, випускає власну газету. В монастирі регулярно несуть послух вихованці Рівненської духовної семінарії, де з 2001 р. викладає, а з 2008 року ректорствує архимандрит Олексій.
Поруч з монастирем у 2003-2005 рр. було облаштовано господарче подвір’я, у 2004 р. відкрито монастирський готель в с. Пляшева, а у березні 2009 р. освячено монастирську трапезну та частину братського корпусу, де тепер можуть проживати ченці. Монастир живе в молитві, в праці – на славу Богові, Церкви та України.
…Тут щоденно лунає молитва на спомин славних козаків, які віддали своє життя за православну віру та волю нашої держави. Щоденно, особливо в теплу пору року, припасти до цієї землі приїжджають сотні людей з України та усього світу… І для кожної віруючої та свідомої людини стає зрозумілим: „Козацькі Могили” – це джерело нашої пам’яті, торжество нашої віри в Бога та прояв нашої любові до рідної землі… Причастимося з цього джерела, і ніколи не забудемо, що ми – ПРАВОСЛАВНІ УКРАЇНЦІ!