На Тернопільщині відкрили пам’ятник нобелівському лауреату. Фото
У Бучачі відкрито пам’ятник донедавна єдиному літератору-нобеліанту, народженому в Україні, Шмуелю Йосефу Аґнону.
Подію було приурочено до 50-річчя від отримання Нобелівської премії письменникові, який народився та провів свої молоді літа у місті Бучач.
У церемонії відкриття пам’ятника взяли участь: голова районної державної адміністрації Віталій Бебих, голова районної ради Віталій Фреяк, міський голова Йосип Мосціпан, численні мешканці Бучача та гості зі Львова, Чернівців, Німеччини, Америки. Зокрема, серед гостей була художниця з Берліну Гельґа фон Льовеніх, львівський скульптор, автор погруддя – Володимир Цесарик, архітектор Дмитро Садовий, родина меценатів Бекер із німецького міста Реґенсбурґ, завдяки якій виготовлено бронзове погруддя Аґнона, професор Чернівецького національного університету, літературознавець та перекладач Петро Рихло, голова Тернопільського осередку НТШ професор Михайло Андрейчин.
Довідка: Шмуель Йосеф (Йосиф) Аґнон. Лауреат Нобелівської премії з літератури 1966. Перший з івритомовних та їдишемовних письменників володар цієї високої відзнаки.
Аґнон з дитинства вільно говорив польською, українською, німецькою. Навчався у хедері, студіював Тору, Талмуд. У 1906 році переїхав до Львова працювати у єврейській газеті. Через відмову від служби у війську еміґрував до Палестини у 1907. У 1913 році переїхав до Німеччини, жив у Берліні (тут збирав хасидські перекази) та Гамбурзі. Тут плідно працював як письменник, читав лекції з єврейської літератури, знайомився з найкращими зразками світової літератури.
Помер 82-річний прозаїк 17 лютого 1970 року у містечку Ґдера (за іншими даними — в Єрусалимі). Похований на цвинтарі, розташованому на Оливковій (Єлеонській) горі.