На Тернопільщині можуть зникнути дві великі річки

%d0%bf%d0%be%d1%81%d1%83%d1%85%d0%b0Спостереження, що ведуться постійно за рівнем ґрунтових вод, кількістю річкового стоку, стоків із дренажних систем, показують, що цьогоріч значно знизилися запаси ґрунтових вод на Лановеччині. Така сама ситуація спостерігається і у решті регіонів області.

Чому різко знизився рівень води? Як забезпечити себе водою у такий період? – на ці та інші запитання відповідає начальник Лановецького міжрайонного управління водного господарства Юрій Миколайович Батьковець кореспонденту районної газети «Голос Лановеччини».

– Юрію Миколайовичу, розкажіть, будь ласка, про значення води для людини.

– Усім, навіть, маленьким дітям, давно відомо, що без води немає життя на землі. Приблизно 70 відсотків людського організму становить вода. Усередині кожної клітинки організму є вода. Для однієї дорослої людини 2,5 літра її є добовою нормою, яку необхідно вживати щодня. 104-річний карпатський мудрець Андрій Ворон у своїх золотих порадах-заповітах – як жити довго в здоров’ї, щасті і радості особливо радив споживати добру воду і не шкодувати грошей на її придбання.

– Які ж проблеми із забезпеченням цією безцінною рідиною у Тернопільській області?

– У вересні цього року телеканал «Україна 112» у сюжеті «Зневоднена Тернопільщина» розповів про те, що в селі Сеньків Монастириського  району у всіх 52-х колодязях пропала вода. Мешканці села стурбовані тим, що навіть немає чим напоїти корів у господарстві. Та хіба тільки корови потребують води?

– У нашому районі пропала вода в криницях сіл Москалівки, Якимовець. А в Білці, Жуківцях та інших люди самі бурять артсвердловини.

На жаль, у річках і ставках Тернопільщини різко знижується рівень води. Так, річка Золота Липа з глибини три метри зміліла до 60 см.

Зникнення з карти водойм області загрожує навіть великим річкам – Збручу та Нічлаві. Цього року рівень води у них значно зменшився. Крім того, річки втратили живих мікроорганізмів. За словами екологів, нині водність річок нижча за середні показники.

В Україні, зокрема на Тернопільщині розвинулася гідрологічна посуха. Вона проявляється у пересиханні річок, заростанні їх русел, зменшені запасів ґрунтових вод. Зараз місцями в області повністю висихають свердловини, колодязі. Загострюється проблема забезпечення населення питною водою. Крім того, останнім часом погіршується її якість.

Причиною є безсніжна зима, спекотна і посушлива погода влітку. Гідрологічна посуха може мати серйозні наслідки загалом для населення і зокрема для економіки країни. Може ускладнюватися робота енергетичного та господарського комплексів, загалом погіршуватиметься екологічна ситуація в регіоні. До зниження рівня грунтових вод призводять також вирубки лісів. Ще одна причина маловоддя – масове будівництво малих ГЕС у верхів’ях річок.

За словами експертів, ГЕС блокують водоносні артерії. Зокрема, негативний вплив цих споруд призводить до висихання р. Збруч. На цій річці працює п’ятнадцять гідроелектростанцій, частина з яких без відповідних документів.
Проблема загострюється з місяця в місяць. Криниці й водойми міліють не лише у гірських регіонах, а й у центральній Україні, навіть на лісистих і болотистих землях Волині та Рівненщини.

Спершу вважали, що причина у малосніжній зимі й сухій осені. Але це не так. Ситуація стає дедалі драматичнішою. Навіть власники свердловин скаржаться: раніше мали прозору воду із добрим напором, а тепер – замулена та й з дуже низьким дебітом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

infoprostir@gmail.com