Юлія Тимошенко: «Батьківщина» піде на вибори самостійно
В Україні склалася хитка політична ситуація: у парламенті правлячої коаліції фактично немає, корупція роз’їдає уряд, а рейтинг президента тане швидше, ніж учорашній сніг. Нова команда, яку на вершину влади виніс Євромайдан, не спромоглася на реформи.
Із старих політичних партій до ВР потрапила тільки «Батьківщина». Юлія Тимошенко свого часу двічі була успішним прем’єр-міністром, і тепер її досвід міг би стати у пригоді, але нинішні керманичі країни відтіснили леді Ю в опозицію.
Ми поцікавилися в лідера «Батьківщини», який вихід із кризи вона бачить для України.
– Коли, на Вашу думку, завершиться війна на Донбасі і як Ви бачити розв’язання цієї проблеми?
– Питання завершення війни взаємопов’язане з питанням перезавантаження влади. Поки український народ не прибере цих людей від влади, війна триватиме. Вони прикриваються війною, щоб далі грабувати Україну. Можна брати гроші з бюджету, можна продавати армії різний непотріб утридорога, можна займатися контрабандою з окупованими територіями, можна Нацбанк поставити на службу заробітчанству одного приватного банку. Такій владі війна потрібна іноді більше, ніж зовнішнім окупантам.
Що, на мій погляд, треба зробити. Перше: паралельно з Мінськими домовленостями, проти яких я виступила одразу й які вважаю абсолютно проросійськими, слід негайно сісти за стіл переговорів з країнами-учасниками Будапештського меморандуму. Треба нагадати всім, хто був гарантом територіальної цілісності України, що гарантії на світовому рівні необхідно виконувати.
По-друге, нам потрібно постачати в армію новітню зброю, а не збувати туди старі парашути, старі гелікоптери та іншу техніку. Усі знають, що сьогодні, коли бракує засобів для боротьби на фронті, уряд продовжує продавати нові зразки зброї назовні й отримувати від цього «тіньові» відкати.
Треба перезавантажити владу, щоб розпочати новий переговорний процес і добитися миру.
– Чи підтримує «Батьківщина» проведення дострокових парламентських виборів?
– У розвинених демократичних країнах, коли підтримка політиків у суспільстві падає нижче 10%, вони або самі ідуть, або з власної ініціативи проводять дострокові вибори, щоб підтвердити свій мандат довіри.
Нині вже весь світ зрозумів, що в Україні встановлено корумпований режим. Він – не проєвропейський, він не служить людям і не реформує країну.
Погляньмо на результати позачергових виборів до парламенту в семи округах. Ми змогли перемогти на двох, а на інших п’яти – перемогли гроші. І якщо ми хочемо зруйнувати систему кланів, нам слід відмовитися від мажоритарної системи. Нам потрібно вдосконалити систему пропорційних виборів з відкритими списками. Тоді ми зможемо змінити країну.
– Чи планує Ваша політсила об’єднуватися з іншими опозиційними партіями, щоб досягти кращого результату на виборах?
– Перебуваючи у в’язниці, я бачила, як режим Януковича знищує Україну. Тоді, щоб перемогти на парламентських виборах 2012 року, я наполягала, аби «Батьківщина» об’єдналася з рештою опозиційних сил. Я постійно писала про це листи із в’язниці, я просила нашу команду відкласти в сторону свої амбіції. У підсумку «Батьківщина» об’єдналася з «Народним фронтом» Арсенія Яценюка. Вони спільно пішли на вибори й виграли. Але що сталося потім? А потім Арсеній Яценюк увійшов у найтіснішу співпрацю з кланами.
Вважаю своєю найбільшою помилкою взяття відповідальності за інших політиків – за Ющенка, за Яценюка.
Досить! Тепер команда «Батьківщини» відповідатиме лише за себе, за свою політику й за свою стратегію. А об’єднання з опозиційними демократичними силами може бути вже в новому парламенті, коли відбудуться дострокові вибори.
– Якщо владу в Україні буде змінено, постане питання про реальну боротьбу з корупцією та перезапуск економіки, підвищення соціальних стандартів. Чи готова нинішня опозиція взяти на себе відповідальність за країну?
– Передусім нам потрібно один раз і назавжди позбавитись від кланів, монополій, олігархії й почати будувати життя для всього українського суспільства.
І ще одне: нам обов’язково треба змінити стосунки між владою і людьми. Нам потрібна нова конституція України, яка визріє в інтелектуальних надрах суспільства, а не яку придумають політики. Протягом 25 років президенти, узурпуючи владу, так набридли народові, що не варто більше продовжувати цей пантеон. Це просто безглуздя! Нам потрібна сильна парламентська країна, система якої буде набагато збалансованіша, ніж будь-яка президентська. Це буде справді демократична система, через яку суспільство щодня братиме участь в управлінні країною.
Підготував Юрій БОГАТИРЬОВ.