Як виграти бійку за закордонний паспорт? Поради тернополянам від бувалого
Тисячі українців досі лишаються за «залізною завісою» – попри оптимістичні заяви, що ситуація нормалізується, отримати синю книжечку досить проблематично, пише ПіК.
Як відомо, за радянських часів колгоспники були «безпаспортними» – справжні людські документи їм почали видавати лише у 1974 році, і то за умови, що в місті селян на роботу брати не будуть. Сьогодні відчути себе радянськими колгоспниками мають змогу десятки тисяч українців, які не можуть отримати закордонні паспорти.
Нині бланки паспортів має друкувати поліграфкомбінат «Україна». Сьогодні ТСН повідомила, що виробництво мало стартувати у понеділок, 8 липня, а вже у середу свіжі бланки планувалося почати розвозити по регіонах. Але шанси отримати паспорт вчасно і досі виглядають примарними.
Тримайте паспорт у валізі!
Так уже сталося, що в ті дні, коли всі жваво почали обговорювати чергове «покращення» (яке стосується закордонних паспортів), я сама вирішила нарешті оформити цей документ. Тому, може, мій досвід комусь стане у пригоді.
Попередній закордонний паспорт я оформлювала півтора роки тому, але з ним сталася халепа під час відпочинку на Кіпрі. Як законослухняна людина я завжди мала його при собі (а краще було б залишити у валізі в готелі), і його разом із гаманцем витягли у мене з рюкзака. Зробили це не місцеві, звичайно, а якісь дві румунські циганки, що терлися біля мене у магазині. (До речі, от вам і Євросоюз! На благодатний острів, де взагалі не було крадіжок, поперла різна наволоч, і тепер бідні кіпріоти мають проблему).
Так от, із часів оформлення першого паспорта я знала, що на це потрібно години 3–4, аби вистояти у черзі, а тим часом зганяти до ощадкаси проплатити квитанції. Але сьогодні все докорінно змінилося. Прийшовши до паспортного столу об 11-й годині дня, я дізналася, що народ заходить до інспектора по списку. Записатися можна було десь 60-тою, але в день інспектор устигає прийняти не більше сорока осіб (якщо він працює цілий день; за півдня – не більше 20-ти). Отже, шансів у мене не було…
Увага, розшук: бланки
Але перший похід виявився недаремним. По-перше, виявилося, що нікуди ходити з квитанціями не треба. Сьогодні у деяких паспортних столах (і це непогано було б вияснити кожному, хто хоче оформити паспорт) працюють термінали: всі послуги можна сплатити прямо на місці, витративши на це хвилин 5. Щоправда, за послугу беруть додаткові гроші (гривень 30, якщо не помиляюся), але воно того варте.
Наступний крок – оформити заяву про відсутність судимості. Цим також займається спеціальна людина, до якої треба вистояти чергу. Отже, перший візит до паспортного столу в мене пішов якраз на ці справи – квитанції та заяви. Залишався фінальний, найважчий крок – потрапити до інспектора.
Взяли “штурмом”
Наступив день «Ч» – 9 липня. Саме у цей день усі програми новин наввипередки сповіщали про те, що друк бланків паспортів відновили, а отже, все буде добре. Але що б там не говорили, я прокинулася о пів на п’яту ранку, взяла документи (копії та оригінали паспорту й ідентифікаційного коду, заяви і квитанції), викликала таксі та поперлася до паспортного столу.
Чудового світанку на початку шостої години я опинилася там не перша, але в першу десятку таки потрапила. Потім 5 годин очікування, ще хвилин десять штурму на сходах – і ми нарешті під кабінетом інспектора. І тут виявилося, що люди, які були першими, не оформили квитанцій і заяв, тому їм довелося пропустити мене вперед і піти до терміналу та до людини, яка оформляє заяви. Там моментально вистроїлася «жива черга» – люди нервували та кидалися один на одного. Тут я пораділа, що оформила все заздалегідь. Але, приміром, якщо ви записалися десь 20–30-м номером, то спокійно можете встигнути сплатити гроші й оформити заяви без нервів. А от на питання інспектора, чи можу я сподіватися отримати документ через місяць, вона похитала головою: «Поки що бланків ми не бачили. Приходьте краще на початку вересня».
Відпусткам капець?
Сьогодні нам повідомляють про те, що 10 липня бланки і справді не почали розвозити по регіонах, але «зуб дають», що проблема вирішиться вже до 15 липня, а з наступного понеділка видача закордонних паспортів нормалізується. Ще обіцяють, що в серпні, можливо, процес остаточно нормалізується. А поки що багато людей, які цілий рік мріяли про відпустки, сидять на валізах і розуміють, що опинилися за справжньою «залізною завісою».