Кому із “регіоналів” Янукович показав на двері?
Під час зустрічі з фракцією «Партії регіонів» 4 вересня президент Віктор Янукович звинуватив російських партнерів у порушенні цілого ряду домовленостей і оголосив, що вибір зроблено: асоціація з ЄС.
За даними джерел ZN.UA, Янукович повідомив, що кожного ранку він починає з молитви, в якій просить, щоб Бог дав йому терпіння і витримку для спілкування зі стратегічним сусідом .
Поскаржившись на непорядність у відносинах, що проявляється невиконанням взятих на себе російською стороною зобов’язань, порушення домовленостей і прагнення приганьбити і задавити, Янукович підкреслив, що таким чином його візаві в Кремлі і “Газпромі” завдають образи не просто президенту, але всій Україні.
Янукович нагадав, що під час узгодження Харківських угод російська сторона на найвищому рівні пообіцяла, що частиною досягнутих домовленостей стане зміна формули ціни газу, що продається «Газпромом» в Україну. Згодом росіяни свою обіцянку не дотримали.
Крім того, як розповів президент, під час переговорів у Москві Янукович представив своїм візаві інформацію про ціни, за якими “Газпром” продає газ Німеччині, Італії, Австрії та ряду інших держав. У той час, як Україні він коштує 430 дол. за тис. кубів (це вже з урахуванням відмінусованих 100 дол. плати за оренду баз Чорноморським флотом Росії в Криму), ці країн платили від 360 до 380 дол. за тис. кубометрів.
Привівши ще ряд прикладів, Янукович зробив висновок про те, що партнерського і шанобливого ставлення північного сусіда до України очікувати не доводиться. Тому його рішення на користь європейського вектора безальтернативне. При цьому він підкреслив, що до пунктів роботи Митного союзу, що не суперечать Угоді про зону вільної торгівлі з ЄС, Україна готова приєднатися. Крім того , Росія залишається нашим найбільшим торговим партнером.
За словами присутніх на зустрічі в «Зоряному», президент оцінив товарообіг між двома країнами в 62 млрд. При цьому він допустив , що якщо Москва не відмовиться від свого плану тиску на Україну методом торгової війни, то обсяг товарообігу може скоротитися в два рази. Саме тому, підкреслив Янукович, однією з наших вимог до підписання брюссельського документа, є відкриття ринків європейських країн для українських виробників, що повинне на перших порах, якщо не компенсувати, то пом’якшити падіння торгової активності з Росією.
Виклавши свої аргументи, Янукович поцікавився, чи є що заперечити присутнім, і попросив встати тих, хто проти прийнятого рішення. Всі в єдиному пориві залишилися сидіти. Але не обмежившись досягнутим результатом , президент закріпив успіх, повідомивши присутнім, де знаходяться двері, на випадок , якщо хто не згоден, попросивши, відповідно, незгодних нарікати на себе.