Туалети – брудні, а місця зупинок туристів – в смітті: реалії відпочинку на Дністрі
На базі НПП « Дністровський каньйон» відбулося засідання круглого столу з питань організації туристично-екскурсійної комерційної діяльності на території Національного природного парку «Дністровський каньйон».
Метою заходу було налагодження співробітництва адміністрації Національного природного парку «Дністровський каньйон» з органами влади, державними та приватними структурами.
Участь у засіданні взяли заступник директора департаменту – начальник управління розвитку туристичної інфраструктури департаменту розвитку інфраструктури, транспорту та туризму облдержадміністрації Назар Яворський, Володимир Лилик – заступник голови райдержадміністрації, директор НПП «Дністровський каньйон» – Михайло Шкільняк, Василь Дуда – заступник начальника відділу – старший державний інспектор відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, Ігор Глухмаюк – заступник начальника – начальник Заліщицького відділення Чортківської ДПІ, Сергій Яворський – начальник пошуково – рятувального відділення аварійно – рятувальної частини аварійно – рятувального загону спецпризначення управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Ірина Леньків – головний спеціаліст відділу розвитку екологічної мережі природно-заповідного фонду і зв’язків з громадськістю управління природних ресурсів і координації діяльності департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації, тур оператори області та ЗМІ.
«Сплави річкою Дністер з кожним роком набирають все більшої популярності, через те, що більшість сплавів проводиться самими туристами або ж тур операторами, які не мають відповідної ліцензії, угоди чи дозволу на туристичну діяльність адміністрація парку не може знімати оплату за перебування туристів на території парку. Ми не маємо пропускних пунктів, щоб зафіксувати надходження туристичних потоків, відповідно не маємо фінансування для підтримки території парку», – розповів директор НПП «Дністровський каньйон» Михайло Шкільняк .
«Я здійснюю сплави по каньйону впродовж уже 17 років, даю в оренду спорядження та пропоную послуги інструктора. Запевняю, люди не проти платити гроші проте їм потрібен сервіс, чиста вода, туалет, бак для сміття, елементарні речі. Стоянки, які є, не відповідають тим нормам, за які варто платити гроші. Туалети грязні, місця зупинок засмічені і притім не туристами, а місцевими жителями. Працівникам парку варто працювати з населенням, проводити виховні чи освітні роботи, щоб вони чітко розуміли туристи для них не вороги, а спосіб заробити гроші, реалізувати власну сільську продукцію», – зазначив приватний підприємець Андрій Кананович.
Голова комісії з питань туризму від громадської ради, яка діє при департаменті розвитку інфраструктури, транспорту та туризму Сергій Гунько наголосив, що директор має право збирати з туристів гроші за перебування на території НПП «Дністровський каньйон», потрібно встановити контрольно – пропускні пункти, чи поставити шлагбауми, адже початкових точок з яких починаються сплави не так і багато.
«Надання послуг, створення туристичних кемпінгів для відпочинку туристів, за це теж можна збирати додаткові кошти. Проте, дуже важлива допомога місцевої громади, якщо вони не бачать вигоди для себе, вони не допомагатимуть, а навпаки відлякуватимуть туристів. Потрібно поговорити з священниками, поїздити по школах, вищих навчальних закладах, попрацювати з громадою загалом. Нам варто міняти стереотипи, адже все починається з громадського сприйняття, розуміння та підтримки, спочатку формується громадська ініціатива, а пізніше це переростає в ідею. Над цим варто працювати і працювати не один рік».
Учасники засідання довго обговорювали низку проблемних питань, з якими стикаються і туроператори і керівництво парку, органи влади, державні та приватні установи.
Заступник директора департаменту – начальник управління розвитку туристичної інфраструктури департаменту розвитку інфраструктури, транспорту та туризму облдержадміністрації Назар Яворський звернувся до представників преси донести усю проблематику даних питань до органів влади, та до громадськості.
«Адміністрація парку повинна діяти відповідно до природоохоронного законодавства і наш обов’язок опираючись на цю правову базу допомогти їм врегулювати систему перебування туристів на території парку», – констатував Назар Іванович.
Наступною зупинкою стало село Устечко Заліщицького району, де розміщені місця туристичних зупинок для сплавщиків. Гарні дерев’яні столики з лавочками та всіма необхідними зручностями.
Отже, робота ведеться можливо це ще не європейський сервіс, проте це маленькі кроки, враховуючи фінансування парку та надходження коштів.
Оглянувши Національний природний парк «Дністровський каньйон», який вражає свою красою всі ми розуміємо, що нам є що берегти. Парк сприяє зростанню туристичної привабливості регіону, розвитку інфраструктури туризму та рекреації, підприємницькій активності на селі і наш обов’язок розвивати його діяльність надалі.
саме простен, що я вам можу порадити – це зробити як у Н1меччин1 – за см1ття. викинуте в забороненому м1сц1 такий штраф, щоб прийшлося житло продавати – от тод1 буде Европа. А ви що думали, що Европа чистоти добилася вихованням та вмлвлянням населення. Спос1б простий – за все потр1бно нести в1дпов1дальн1сть кожному. а за неповнол1тн1х в1дпов1дають 1х батьки чи виховател1. От 1 вся виховна робота.