За його словами, в українців буде вибір: або працювати, або отримувати пенсію, але поєднувати не можна буде.
«У всьому світі діє правило – або пенсія, або зарплата. Після проведення пенсійної реформи, коли пенсія стане достатньою, потрібно встановити правило – або ти працюєш, отримуєш зарплату і виходиш на пенсію трохи пізніше, але пенсія у тебе буде більшою. Або ти йдеш відразу і отримуєш пенсію, але не працюєш», – розповів Рева.
Він зазначив, що якщо роботодавці оформлятимуть пенсіонерів неофіційно, то вони можуть поплатитися за це штрафом в 320 тисяч гривень.
«320 тисяч гривень штраф. Будь ласка. Можна не оформляти», – додав міністр.
Він зазначив, що законопроект про пенсійну реформу в першому варіанті готовий, пише wz.lviv.ua.
«Є дефіцит Пенсійного фонду. Грошей не вистачає. Є два варіанти — зменшити кількість тих, хто буде отримувати гроші, або розширити кількість тих, хто платить соціальні внески. Ну і є варіант підвищити податки. У МВФ нам показують, мовляв, ось у Німеччині підвищили пенсійний вік. У Німеччині люди, які працюють, платять внески до Пенсійного фонду. Це аксіома. Ухилення від сплати там практично немає. Але кількість тих, хто платить, зменшується природним шляхом за рахунок старіння населення. А кількість пенсіонерів завдяки хорошій медичній системі збільшується. У німців немає можливості розширювати кількість платників. Підвищити податки — це значить вбивати економіку. Що вони роблять? Вони зменшують кількість тих, хто отримує пенсію шляхом збільшення пенсійного віку. Все зрозуміло і логічно. Нам пропонують взяти цей інструментарій і перенести в українські реалії. Але у нас інші проблеми. У нас є величезна база для збільшення кількості платників до Пенсійного фонду. Але вони не платять. Чому? Тому що є дві базові установки: „Мені буде 60 років — мені пенсію дадуть“ і „Мені дадуть таку ж пенсію, як і мого сусіда, який сплачує внески“. Але вони все прийдуть за пенсією в 60 років. І вони впевнені, що пенсію їм дадуть. Я хочу, щоб кожен отримав те, що він заробив. Якщо ти хочеш отримати пенсію, ти повинен її заробити, а не просто дожити до 60 років. Все чесно», — пояснив міністр.
“У нас є ПФ, є закон. Кожному сказали — потрібно мати загальний стаж 30 років для жінок і 35 років для чоловіків, щоб мати право отримувати пенсію. Потім придумали норму про пенсійне забезпечення у разі неповного стажу. Подивилися, що пенсія виходить маленька і підтягнули її до прожиткового мінімуму. Але якщо ми пенсію розширюємо, а людина її не заробила, то у кого ми забираємо? У того, хто заробив. І тут виникає зрівнялівка. З 12,5 млн пенсіонерів 8,5 млн отримують однакову пенсію. Стоїть пенсіонер і каже: «Товариші, я 45 років пахав і мені дали 1247 грн. А він працював 10 років і йому теж платять 1247 грн». Ми молоді говоримо: «Ось бачите, треба платити в ПФ». А вони що кажуть? «Ми що ідіоти, ви наведіть порядок, відновіть справедливість і покажіть нам, що це потрібно», — додав Рева.
“Ще раз повторю. Не потрібно зменшувати кількість пенсіонерів, потрібно розширювати кількість платників. У нас є така можливість. У німців немає, а у нас — є. У нас величезний сектор «тіньової» економіки. Але для того, щоб ми розширили базу платників, ми повинні створити стимули, щоб вони платили. Ми повинні показати тим, хто не платить, що вони будуть в гіршому становищі, ніж ті, хто платять. А тим, хто платить, ми говоримо: «Хлопці, 60 років, є 30- 35 стажу, ви отримуєте пенсію, і ми навіть вам з коефіцієнтом заплатимо більше. А ви не платили, в 60 років нічого не отримаєте, будете працювати далі, поки не заробите. Не заробите? Тоді взагалі не ходіть до нас. Отримувати ви нічого не будете», — констатував міністр.
«Якщо люди бачитимуть, що вони пенсію просто так не отримають, якщо у них не буде стажу, виникнуть питання щодо декількох категорій людей. Позиція перша — я працював 20 років до 2000 року, потім поїхав до Польщі і став працювати там. Мені 60 років виповнюється, я приїжджаю в Україну і кажу: „А дайте мені пенсію“. А мені відповідають: „У тебе ж стажу немає“. Добре, а я можу якось компенсувати? Ми говоримо: „Звичайно, за кожен рік відсутнього стажу можна заплатити“. Ви робите фактично страховий внесок і в 60 років виходите на пенсію. Ви можете померти через рік, а можете — через 20 років. Але ми гарантуємо виплату пенсії. Тільки за умови, якщо ви компенсуєте за ті роки, коли ви не платили. Тобто купівля стажу. Це логічно? МВФ каже: „Ні-ні. Так робити не можна“. Чому ж? У людини так склалися обставини. У нас така економічна ситуація була. Він не міг платити соцвнески. Різні причини. Зараз він хоче. Нехай заплатить. У нас є норма в законі. Просто нею ніхто не користується, тому що вона „мертва“. З тієї простої причини, що все одно всім дають. А якщо не будуть давати, то людина заплатить, якщо захоче. Є підприємці, у яких батьки вже майже пенсіонери, але їм стажу не вистачає. Можуть за них заплатити? Чому б і ні. Нам потрібно залучити фінансовий ресурс на чесній основі», — розповів Рева про ще одну пропоновану новелупенсійної реформи.
«Ми десять місяців працюємо. До речі, я хотів би звернути вашу увагу, а то у нас знову починається, як з мінімальною зарплатою, що ніхто нічого не робив. Ми працювали кілька місяців, дискутували, прораховували варіанти з податкової, Мінфіном, МЕРТ. Через те, що ми не озвучували наші дискусії, це ж не означає, що їх не було. Те ж саме щодо пенсійної реформи. Ми десять місяців над нею працюємо. В принципі, законопроект в першому варіанті готовий. Одна порівняльна таблиця вже понад 300 сторінок. Але ми зможемо зробити тільки тоді, коли зможемо переконати і кредиторів, і громадськість, і депутатів, і уряд, і президента, що це правильно. МВФ вважають наші розрахунки переконливими. Ось що найцікавіше. Коли ми їм сказали, що у нас є альтернативна пропозиція, коли ми їм показали наші розрахунки, їм стало погано. І вони стали переводити дискусію зі сфери фінансово-економічної в морально-релігійну. Мовляв, все це, звичайно, добре. Але треба б вік підняти. Навіщо? Вам-то яке діло, як ми будемо реформу проводити. Вас цікавлять економічні параметри? Будь ласка. У нас програма з МВФ закінчується через два роки. Протягом десяти років, як показують розрахунки, з якими МВФ згоден, у нас буде ліквідовано дефіцит ПФ. В чому проблема? Що вас не влаштовує? Я розумію, що їх не влаштовує. Вони ж усім один і той же набір заходів пропонують. Якщо Україні сказали підвищити пенсійний вік, і вона відмовиться, зробить по-своєму, то як вони зможуть переконувати інші країни, що щось потрібно робити. Всі побіжать вивчати наш досвід, правильно?», — резюмував Рева.