Скандал на Тернопільщині: священиків підозрюють в крадіжці безцінних ікон. Відео
На Тернопільщіні віряни десятиліттями ходили в одну церкву, а тепер із кулаками кидаються на свого ближнього. Галина Гнатів спеціально приїхала до Києва, аби розповісти про скандал із старовинними святинями, що трусить її рідне місто вже п’ять років, ідеться в сюжеті програми «Гроші».
Церква Святого Миколая була побудована у 1610 році. Поруч, у Бучацькому замку, тоді жила та молилася рідна сестра Митрополита Петра Могили Марія.
“Там, де жила Марія Могілянка в замку, то вона мала ікону 1610 року. Вона ту ікону подарувала нашій церкві. Тієї ікони тепер нема”, – розповідає пані Галина.
Мешканка Бучача стверджує, що те, що висить у алтарі церкви, лише копія безцінної пам’ятки. Мовляв, настоятель храму підмінив старовинні ікони та інші церковні коштовності на підробки, а оригінали продав.
Журналісти звернулися до відомого фахівця з історичних пам’яток. Михайло Станкевич, доктор мистецтвознавства, викладає у кількох вищих навчальних закладах. Він виріс у Бучачі і написав про нього книгу. Є в ній і про скарби храму Святого Миколая. Вчений каже, що, уважно роздивлячись знімки, він побачив значні розбіжності.
Священик зі свого боку переконує, що всі святині оригінальні, а звинувачення його опонентів, безпідставні фантазії. І рухає ними зовсім не бажання відновити справедливість, а бажання поставити на чолі легендарного храму свою людину. Підтримало священика і його церковне начальство.
За зберігання безцінних реліквій мав дбати відділ охорони пам’яток обладмінстрації. Згідно копії акту обстеження церкви за номером 590 від 17 вересня 2013, живопис, і предмети прикладного мистецтва у задовільному стані, потребують часткової реставрації. А от на іншій копії того ж договору, яку зняли в міліції, можна побачити, як відбилися інші аркуші справи. В останньому пункті написано, що живопису, предметів прикладного мистецтва, немає.
Два однакові документи із протилежним змістом. Ті самі печатки, і ті самі підписи. Отже, навіть документи у Тернопільській міліції та обладміністрації суперечать один одному. Журналісти в пошуках правди запросили до скандального храму експертів, які на 12 травня нарешті запланували офіційну експертизу святинь. Якщо ж журналісти зможуть на всю країну показати, що саме міліціонери заберуть на експертизу, це допоможе поставити крапку у п’ятирічному церковному скандалі.